Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| GSM | 305 |
| Surface Finish | shining |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Color | Two color |
| Thickness | 300 GSM |
| Is It Disposable | Disposable |
| Packaging Type | Bag |
| Quantity Per Pack | 30kg |
| Size | 350ml |
| Brand | itc |
| Paper Grade | Food grade |
| Print Pattern | Flexo printing |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| GSM | 305 |
| Surface Finish | shining |
| Usage/Application | Coffee |
| Print Pattern | Flexo |
| Is It Disposable | Disposable |
| Packaging Type | bag |
| Quantity Per Pack | 30kg |
| Size | 350ml |
| Brand | ITC |
| Paper Grade | Food grade |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| GSM | 150GSM |
| Surface Finish | SHINING |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Color | MULTI COLOR |
| Print Pattern | FLEXO PRINTING |
| Is It Disposable | Disposable |
| Size | 4oz |
| Brand | ITC |
| Paper Grade | FOOD GRADE |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| Cup Size | 450ml |
| Blank Type | Single Wall |
| Material | Glass |
| Paper GSM | 300 GSM |
| Surface Finish | Shining |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Thickness | 300 GSM |
| Print Pattern | Flexo |
| Paper Type | ITC Board |
| Coating Type | Single PE |
| Printing Type | Flexo Printed |
| Cover | Without Lid |
| Design | Custom Printed |
| Color | Multicolor |
| Blank Shape | Die Cut |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50000 Piece |
| Paper GSM | 170 GSM |
| Wall Type | Single Wall |
| Capacity | 200ml |
| Design | Customized Print |
| Lid Option | Without Lid |
| Paper Type | White Paper |
| Usage | Cold Beverages |
| Coating Type | PE Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Bottom dia | 50mm |
| CUP WT | 3.72g |
| Top dia | 70mm |
| Hight | 80mm |
| Brand | ITC |
| GSM | 170gsm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Surface Finish | MATTE |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Is It Disposable | Disposable |
| Thickness | 170GSM |
| Packaging Type | BAG |
| Brand | ITC |
| Country of Origin | Made in India |
100 ml paper cup blanks are pre-cut, fan-shaped sheets made from high-quality, food-grade paperboard, designed for manufacturing 100 ml paper cups. These blanks are PE-coated to ensure durability, leak resistance, and heat retention, making them ideal for serving hot and cold beverages.
Additional Information: