Printed Paper Cup
Manufacturer of a wide range of products which include customized paper cup, 250 ml printed paper cup, 450 ml paper cup and 8oz customized paper cup.
Approx. Price: Rs .34 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50000 Piece |
| Capacity | 85ml |
| Paper GSM | 170 GSM |
| Wall Type | Single Wall |
| Print Type | Custom Print |
| Paper Type | ITC |
| Application | Cold Beverages, Hot Beverages |
| Coating Type | PE Coated |
| Lid Availability | Without Lid |
100ml customized paper cup is a versatile, eco-friendly solution for serving hot or cold beverages, including coffee, tea, and juice. Made with food-grade, leak-proof, and biodegradable paper, it features customizable branding for cafés, events, and offices. The cup is typically available in single wall designs.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirment.
- Delivery Time: 1 Week.
- Packaging Details: 55 pcs in 1 packet.
Approx. Price: Rs 5 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50000 Piece |
| Capacity | 250 ml (8.5 Oz) |
| Paper GSM | 210 GSM |
| Wall Type | Single Wall |
| Print Type | Custom Print |
| Paper Type | Spectra |
| Application | Hot Beverages, Cold Beverages, Water & Juice |
| Coating Type | PE Coated |
| Lid Availability | Without Lid |
This 250ml customized paper cup is a versatile, eco-friendly solution for serving hot or cold beverages, including coffee, tea, and juice. Made with food-grade, leak-proof, and biodegradable paper, it features customizable branding for cafés, events, and offices. The cup is typically available in single wall designs.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirment.
- Delivery Time: 1 week.
Approx. Price: Rs 3 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50000 Piece |
| Capacity | 250 ml (8.5 Oz) |
| Paper GSM | 250 GSM |
| Wall Type | Single Wall |
| Print Type | Custom Print |
| Paper Type | ITC |
| Application | Cold Beverages, Water & Juice, Hot Beverages |
| Coating Type | PE Coated |
| Lid Availability | Without Lid |
This 250ml customized paper cup is a versatile, eco-friendly solution for serving hot or cold beverages, including coffee, tea, and juice. Made with food-grade, leak-proof, and biodegradable paper, it features customizable branding for cafés, events, and offices. The cup is typically available in single or double-wall designs.
Additional Information:
- Production Capacity: As per requirment.
- Delivery Time: One week.
Approx. Price: Rs 0.98 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10000 Piece |
| Paper GSM | 210GSM |
| Material Type | Paper with PE |
| Wall Type | Single Wall |
| Capacity | 450ml |
| Design | Customized Print |
| GSM | 210 GSM |
| Lid Option | Without Lid |
| Pattern | Printed |
| Paper Type | White Paper |
| Usage | Cold Beverages |
| Color | Multi Color |
| Coating Type | PE Coated |
| Pack Size | 50 Piece |
| Features | Eco-Friendly |
| Country of Origin | Made in India |
450ML, We are offering a wide range of Paper cups (TNPL) paper used.We have been counted amongst the most trusted business names in this domain, engag
Approx. Price: Rs 0.29 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50000 Piece |
| Capacity | 100ml |
| Paper GSM | 170 GSM |
| Thickness | 180 GSM |
| Height | 2 Inch |
| Top Diameter | 2.5 Inch |
| Bottom Diameter | 1.5 Inch |
| Pack Size | 50 Piece |
| Paper Grade | Food grade |
100ml We are offering a wide range of Ripple Paper cups (ITC) paper used.We have been counted amongst the most trusted business names in this domain, engag
Approx. Price: Rs 2.10 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50000 Piece |
| Capacity | 250ml |
| Wall Type | Single Wall |
| Design | Plain |
| Print Type | Plain |
| Lid Option | Without Lid |
| Paper Type | White Paper |
| Application | Water & Juice, Cold Beverages |
| Usage | Water, Cold Beverages |
| Coating Type | PE Coated |
| Lid Availability | Without Lid |
| Features | Eco-Friendly |
| Country of Origin | Made in India |
| Top Diameter | 78mm |
| Height | 90mm |
| Bottom Diameter | 55mm |
| Paper GSM | 180 GSM |
| Thickness | 250gsm |
8OZ cup We are offering a wide range of Paper I cup (ITC) paper used.We have been counted amongst the most trusted business