Product Details:
| Product Form | Paper Roll |
| GSM (Paper Thickness) | 180 gsm |
| Cup Size | 100 ml |
| Packaging Type | Roll |
| Coating Type | PE Coated |
| Pattern | Printed |
| Design | Printed |
| Paper Grade | Recycled Paper |
| Colour | White |
| Compatible Cup Type | Hot & Cold Beverage |
| Material | Paperboard |
| Paper Type | 180gsm |
| Weight | 550pcs Kilograms |
| Printing | Offset |
| Size | 100ml |
| Product Type | Paper cup material |
| Coating | 12gsm |
| Style | Single Wall |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| GSM | 165 gsm |
| Surface Finish | Shining |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Color | multi color |
| Print Pattern | Flexo Printing |
| Is It Disposable | Disposable |
| Thickness | 165gsm |
| Compatible Printing | Flexo |
| Packaging Type | Bag |
| Quantity Per Pack | 30 kg |
| Brand | itc |
| Paper Grade | food grad |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| GSM | 210 |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Print Pattern | OFF-SET |
| Is It Disposable | Disposable |
| Size | 170ML |
| Brand | ITC |
| Paper Grade | SPECTRA |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Capacity | 600ml |
| Wall Type | Single Wall |
| Paper GSM | 280 |
| Thickness | 100 GSM |
| Height | 3 Inch |
| Design | Customized Print |
| Lid Option | Without Lid |
| Paper Type | White Paper |
| Type | Printed |
| Pattern | Printed |
| Brand | ITC |
| Usage/Application | Event and Party Supplies |
| Material | Paper |
| Usage | Cold Beverages |
| Coating Type | PE Coated |
| Size | 650ML |
| Features | Compostable |
650ML We are offering a wide range of Ripple Paper cups (ITC) paper used.We have been counted amongst the most trusted business names in this domain, engag
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| Cup Size | 240ml |
| Blank Type | Single Wall |
| Paper GSM | 210 GSM |
| GSM | 210GSM |
| Surface Finish | SHINING |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Print Pattern | Flexo printing |
| Paper Type | ITC Board |
| Coating Type | Single PE |
| Printing Type | Flexo Printed |
| Color | TWO COLOR |
| Is It Disposable | Disposable |
| Design | Custom Printed |
| Packaging Type | BAG |
| Size | 240ML |
| Brand | ITC |
| Paper Grade | FOOD GRADE |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| Cup Size | 300 ml |
| Blank Type | Single Wall |
| Paper GSM | 180 GSM |
| GSM | 181GSM |
| Surface Finish | SHINING |
| Usage/Application | Juice |
| Print Pattern | FLEXO PRINTING |
| Paper Type | ITC Board |
| Coating Type | Single PE |
| Printing Type | Flexo Printed |
| Color | MULTI COLOR |
| Is It Disposable | Disposable |
| Design | Multicolor |
| Packaging Type | BAG |
| Quantity Per Pack | 30KG |
| Size | 300ML |
| Brand | ITC |
| Paper Grade | FOOD GRADE |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| Cup Size | 650ml |
| Blank Type | Single Wall |
| Paper GSM | 280GSM |
| GSM | 280GSM+2PE |
| Surface Finish | SHINING |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Print Pattern | FLEXO PRINTING |
| Paper Type | ITC Board |
| Coating Type | Double PE |
| Printing Type | Flexo Printed |
| Color | SINGLE |
| Is It Disposable | Disposable |
| Design | Custom Printed, Brand Printed, Logo Printed, Single Color |
| Packaging Type | BAG |
| Quantity Per Pack | 30KG |
| Blank Shape | Die Cut |
| Size | 650MMZ75BOTTOM |
| Brand | ITC |
| Paper Grade | FOOD GRADE |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| GSM | 165gsm |
| Surface Finish | shining |
| Usage/Application | Juice |
| Color | multi color |
| Print Pattern | Flexo printing |
| Is It Disposable | Disposable |
| Packaging Type | bag |
| Quantity Per Pack | 30kg |
| Brand | itc |
| Paper Grade | food grade |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| GSM | 165GSM |
| Surface Finish | SHINING |
| Usage/Application | Juice |
| Color | MULTI COLOR |
| Print Pattern | FLEXO PRINTIG |
| Is It Disposable | Disposable |
| Packaging Type | BAG |
| Quantity Per Pack | 30 KG |
| Size | 240ml |
| Brand | ITC |
| Paper Grade | FOOD GRADE |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| GSM | 160GSM |
| Surface Finish | SHINING |
| Usage/Application | Coffee |
| Color | MULTI- COLOR |
| Print Pattern | FLEXO PRINTING |
| Is It Disposable | Disposable |
| Food Type | PAPER FOOD GRADE |
| Packaging Type | BAG |
| Quantity Per Pack | 30KG |
| Size | 100ML |
| Brand | I.T.C |
| Paper Grade | FOOD GRADE |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| GSM | 180+2PE |
| Surface Finish | shining |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Color | multi color |
| Print Pattern | Flexo printing |
| Is It Disposable | Disposable |
| Coated | yes |
| Packaging Type | Bag |
| Quantity Per Pack | kg |
| Size | 12oz |
| Brand | ITC |
| Paper Grade | Food grade |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| Cup Size | 350 ml |
| Blank Type | Single Wall |
| Paper GSM | 300 GSM |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Paper Type | ITC Board |
| Coating Type | Single PE |
| Printing Type | Flexo Printed |
| Design | Custom Printed, Single Color |
| Blank Shape | Die Cut |
| GSM | 140 GSM |
| Country of Origin | Made in India |
| COLOR | 2 COLOR |
| MATERIAL | Raw Material |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kilogram |
| Cup Size | 165 ml |
| Blank Type | Single Wall |
| Paper GSM | 150 GSM |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Print Pattern | Flexo Printing |
| Paper Type | ITC Board |
| Coating Type | Single PE |
| Printing Type | Flexo Printed |
| Is It Disposable | Disposable |
| Compatible Printing | offset or flexo |
| Design | Custom Printed, Multicolor |
| Packaging Type | bag |
| Color | Multicolor |
| Quantity Per Pack | 30kg |
| Blank Shape | Die Cut |
| GSM | 165 |
| Size | 100ml |
| Brand | ITC |
| Paper Grade | cup stock |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Cup Size | 170GSM |
| Blank Type | Single Wall |
| Paper GSM | 150 GSM |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Print Pattern | FLEXO |
| Paper Type | ITC Board |
| Coating Type | Single PE |
| Printing Type | Flexo Printed |
| Is It Disposable | Disposable |
| Design | Multicolor, Custom Printed |
| Color | Multicolor |
| Blank Shape | Die Cut |
| GSM | 165 |
| Size | 170ml&150ml |
| Brand | JK |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| GSM | 210GSM |
| Usage/Application | Juice |
| Color | MULTI COLOR |
| Material | PAPER |
| Brand | SPECTRA |
| Printing Process | FLEXO |
| Quantity Per Pack | 30KG |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| Surface Finish | SHINING |
| Usage/Application | Coffee |
| Color | MULTI COLOR |
| Print Pattern | FLEXO PRINTING |
| Is It Disposable | Disposable |
| Packaging Type | BAG |
| Quantity Per Pack | 30KG |
| Size | 450ML |
| Brand | ITC |
| Paper Grade | FOOD GRADE |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| Surface Finish | Shining |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Print Pattern | Flexo |
| Is It Disposable | Disposable |
| Coated | Yes |
| Packaging Type | Bag |
| Pe Coated | Yes |
| Quantity Per Pack | 30kg |
| Size | 300ml |
| Brand | ITC |
| Paper Grade | Food grade |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| GSM | 150 GSM |
| Surface Finish | Shining |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Print Pattern | Flexo |
| Is It Disposable | Disposable |
| Thickness | 150 gsm |
| Packaging Type | Bag |
| Brand | itc |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 6600 Piece |
| Capacity | 100ml |
| Wall Type | Single Wall |
| Thickness | 180 GSM |
| Height | 5 Inch |
| Material | PE Coated Paper |
| Paper Thickness | 170 GSM |
| Design | Customized Logo |
| Lid Availability | Without Lid |
| Pack Size | 50 Piece |
| Color | Brown |
| Recommended Usage | Hot Beverages |
| Top Dia | 5.5 Inch |
| Bottom Dia | 4 Inch |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Product Form | Paper Roll |
| GSM | 180gsm |
| GSM (Paper Thickness) | 180 gsm |
| Cup Size | 170ml |
| Pattern | Printed |
| Coating Type | PE Coated |
| PE Coated | Single Side |
| Design | Printed |
| Paper Grade | Food Grade |
| Coating Side | Single Side |
| Compatible Cup Type | Hot Beverage |
| Material | ITC |
| Print type | Flexo printing |
Product Details:
| Product Form | Paper Cup Blank |
| GSM (Paper Thickness) | 170 gsm |
| Cup Size | 210 ml |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Pattern | Printed |
| Color | White |
| GSM | 165 |
| Material | PAPER |
| BRAND | ITC |
| PRINT PATTERN | FLEXO |
Product Details:
| GSM | 140 |
| Surface Finish | Shining |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Print Pattern | Flexo Printing |
| Pattern | Printed |
| Is It Disposable | Disposable |
| Thickness | 140GSM |
| Brand | ANDHRA |
| SIZE | 140ML (4OZ) |
| PAPER GRADE | ANDHRA |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50000 Piece |
| Material Type | Paper with PE |
| Wall Type | Single Wall |
| Capacity | 450ml |
| Usage | Cold Beverages Only |
| Pattern | Printed |
| Coating | PE Coated |
| Material | ITC Paper Board |
| Color | Multi Color |
| Pack Size | 50 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| TOP DIA | 87MM |
| BOTTOM DIA | 59MM |
| HIGHT | 128MM |
| Paper Quality (GSM) | 300 GSM |
| GSM | 210 GSM |
Product Details:
| Capacity | 190 ML |
| Size | 190 ML 65 BOTTOM |
| Usage/Application | FOR ALL TYPES |
| Color | White |
| Features | Printed Paper Cup With Shining |
| Material | Flexo Machine |
| Paper GSM | 195 |
| Type | Printed |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Product Form | Paper Roll |
| GSM | 180gsm |
| GSM (Paper Thickness) | 180 gsm |
| Cup Size | 6oz |
| Packaging Type | Packet |
| Coating Type | PE Coated |
| PE Coated | Single Side |
| Design | Printed |
| Paper Grade | Food Grade |
| Material | Century,Printed reels |
| Coating Side | Single Side |
| Compatible Cup Type | Hot & Cold Beverage |
| Size | 6oz |
| Paper Type | 180gsm |
| Weight | 290 PCS/kg |
| Printing | Offset |
| Coating | 12gsm |
| Product Type | Paper cup material |
| Style | Single Wall |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kilogram |
| Product Form | Paper Roll |
| GSM | 150 |
| GSM (Paper Thickness) | 150 gsm |
| Cup Size | 170ml |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Coating Type | PE Coated |
| Pattern | Printed |
| Design | Printed |
| PE Coated | Single Side |
| Paper Grade | Food Grade |
| Raw Material | Pe coated sheet |
| Material | Century |
| Color | multi color |
| Country of Origin | Made in India |
| Coating Side | Single Side |
| Compatible Cup Type | Hot & Cold Beverage |
| Size | 6 oz |
| Paper Type | 228gsm |
| Weight | 290 PCS Kilograms (kg) |
| Coating | 12gsm |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| Product Form | Paper Roll |
| GSM | 170gsm |
| GSM (Paper Thickness) | 170 gsm |
| Cup Size | 50 ml |
| Packaging Type | Packet |
| Coating Type | PE Coated |
| Pattern | Printed |
| Design | Printed |
| PE Coated | Single Side |
| Paper Grade | Food Grade |
| Coating Side | Single Side |
| Compatible Cup Type | Hot Beverage |
| Material | Paper cup raw material |
| Paper Type | 180gsm |
| Coating | 12gsm |
| Product Type | Paper cup material |
| Size | 55ml |
| Style | Single Wall |
| Weight | 800PCS Kilograms and 770pcs Kilograms |
Additional Information: