Product Details:
| Capacity | 150ml |
| Wall Type | Single Wall |
| Paper GSM | 230 |
| Thickness | 250 GSM |
| Height | 6 Inch |
| Design | Customized Print |
| Lid Option | Without Lid |
| Paper Type | ITC |
| Type | Printed |
| Pattern | Printed |
| Brand | ITC |
| Usage/Application | Event and Party Supplies |
| Material | Paper |
| Usage | Cold Beverages |
| Coating Type | PE Coated |
| 1 Packet Contains | 50PCS. |
| Size | 450ML |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| Cup Size | 225ml |
| Blank Type | Single Wall |
| Paper GSM | 140GSM |
| GSM | 140 GSM |
| Surface Finish | SHINING |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Print Pattern | FLEXO PRINTING |
| Paper Type | ITC Board |
| Coating Type | Single PE |
| Printing Type | Flexo Printed |
| Color | MULTI COLOR |
| Is It Disposable | Disposable |
| Design | Custom Printed |
| Packaging Type | BAG |
| Quantity Per Pack | 30 KG |
| Blank Shape | Die Cut |
| Size | 225ML |
| Brand | ITC |
| Paper Grade | FOOD GRADE |
225ML, We are offering a wide range of Paper cups (ITC) paper used.We have been counted amongst the most trusted business names in this domain, engag
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| GSM | 165gsm |
| Surface Finish | shining |
| Usage/Application | Coffee |
| Color | multi color |
| Is It Disposable | Disposable |
| Packaging Type | bag |
| Quantity Per Pack | 30kg |
| Brand | itc |
| Paper Grade | Food grade |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| GSM | 210gsm |
| Surface Finish | shining |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Color | multi color |
| Print Pattern | Flexo printing |
| Is It Disposable | Disposable |
| Coated | yes |
| Design | vande bharat |
| Height | 82mm |
| Packaging Type | bag |
| Quantity Per Pack | 30kg |
| Size | 170ml |
| Brand | ITC |
| Paper Grade | Food grade |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Kg |
| Cup Size | 100 ml |
| Blank Type | Single Wall |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Print Pattern | FLEXO |
| Paper Type | ITC Board |
| Coating Type | Single PE |
| Printing Type | Flexo Printed |
| Is It Disposable | Disposable |
| Design | Single Color |
| Color | Black |
| Blank Shape | Die Cut |
| Country of Origin | Made in India |
| Paper GSM | 150 GSM |
| GSM | 140 GSM |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| Cup Size | 450ml |
| Blank Type | Single Wall |
| Paper GSM | 300 GSM |
| Surface Finish | MATTE |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Print Pattern | FLEXO |
| Paper Type | ITC Board |
| Coating Type | Single PE |
| Printing Type | Flexo Printed |
| Is It Disposable | Disposable |
| Design | Custom Printed |
| Packaging Type | Bag |
| Color | Green |
| GSM | 320GSM |
| Brand | TNPL |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50000 Piece |
| Capacity | 100ml |
| Paper GSM | 170 GSM |
| Print Type | Custom Print |
| Paper Type | ITC |
| Cover | Without Lid |
| Application | Hot Beverages |
| Coating Type | PE Coated |
| Pack Size | 50 Piece |
| Lid Availability | Without Lid |
| GSM | 170gsm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 27000 Piece |
| Capacity | 150ml |
| Wall Type | Single Wall |
| Thickness | 150 GSM |
| Material | PE Coated Paper |
| Paper Thickness | 150 GSM |
| Design | Plain |
| Lid Availability | Without Lid |
| Color | White |
| Pack Size | 50 Piece |
| Shape | Long |
| Recommended Usage | Hot Beverages |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| Cup Size | 300 ml |
| Blank Type | Single Wall |
| Paper GSM | 200 GSM |
| GSM | 210gsm |
| Surface Finish | shining |
| Usage/Application | Juice |
| Print Pattern | Flexo printing |
| Paper Type | ITC Board |
| Coating Type | Single PE |
| Printing Type | Flexo Printed |
| Color | multi color |
| Is It Disposable | Disposable |
| Design | Custom Printed, Multicolor |
| Packaging Type | Bag |
| Quantity Per Pack | 30kg |
| Blank Shape | Die Cut |
| Size | 300ml |
| Brand | spectra |
| Paper Grade | Food grade |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| Cup Size | 120ml |
| Blank Type | Single Wall |
| Paper GSM | 180 GSM |
| Surface Finish | shining |
| Paper Type | ITC Board |
| Coating Type | Single PE |
| Printing Type | Flexo Printed |
| Design | Custom Printed |
| Blank Shape | Die Cut |
| color | two color |
| GSM | 140gsm |
| Usage/Application | Making paper cup |
| print pattern | Flexo printing |
| Size | 124ml |
| Sureface | shining |
| It is Disposable | Disposable |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| Is It Disposable | Disposable |
| Surface Finish | shining |
| Usage/Application | making paper cup |
| color | two color |
| gsm | 150gsm |
| print pattern | Flexo |
| size | 150x63ml |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| GSM | 120 - 150 |
| Surface Finish | Shining |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Color | one color |
| Print Pattern | Flexo |
| Is It Disposable | Disposable |
| Packaging Type | Bag |
Product Details:
| GSM | 320 GSM |
| Surface Finish | Matte |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Print Pattern | Flexo Print |
| Is It Disposable | Disposable |
| Thickness | 320 Gsm |
| Packaging Type | Bag |
| Brand | ITC |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 750 Kg |
| Cup Size | 250 ml |
| Blank Type | Single Wall |
| Paper GSM | 170 GSM |
| Surface Finish | shining |
| Usage/Application | Making Paper Cup |
| Print Pattern | Flexo |
| Paper Type | ITC Board |
| Coating Type | Single PE |
| Printing Type | Flexo Printed |
| Is It Disposable | Disposable |
| Design | Multicolor, Custom Printed |
| Packaging Type | Bag |
| Color | Black |
| Quantity Per Pack | 30kg |
| Blank Shape | Die Cut |
| Capacity | 150ml |
| GSM | 165 |
| Size | 150ml |
| Brand | ITC |
| Paper Grade | Food grad |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Paper GSM | 180 GSM |
| Wall Type | Single Wall |
| Capacity | 250ml |
| Design | Customized Print |
| Lid Option | Without Lid |
| Paper Type | White Paper |
| Usage | Cold Beverages |
| Coating Type | PE Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Bottom dia | 50mm |
| WT | 4.22g |
| Hight | 91mm |
| Top dia | 72mm |
| Brand | ITC |
| GSM | 180 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5000 Piece |
| Container Type | Paper Cup |
| Material | Glass |
| Base Material | Paper Board |
| Coating | PE Coated |
| Thickness | 250 GSM |
| Type | Cup/Glass Lid |
| Shape | Round |
| Usage/Application | paper cup lid |
| Lid Diameter | 90 mm |
| Closure Type | Press Fit |
| Usage Type | Tea Coffee |
| Diameter of Round Lid | 90mm |
| Color | Black |
| Biodegradable | No |
| Microwave Safe | No |
| Quantity Per Pack | 25KG |
Additional Information: